Publikované

Ukážka inštalácie

Klimy.net ukazka instalacie klimatizacie

Instalacia klimatizacie u zakaznika - vonkajsia jednotkaAby ste si dokázali lepšie predstaviť, ako vyzerá klimatizácia v konkrétnych priestoroch, pripravili sme pre vás ukážku inštalácie u nášho zákazníka. Inštalácia klimatizácie sa uskutočnila júli 2015. Zákazník býva v štvorizbovom panelovom byte. Spoločne sme sa dohodli, že budeme chladiť viac ako jednu miestnosť, a preto sme zvolili klimatizáciu Midea v konfigurácii multisplit (2+1), ktorá pozostáva z jednej vonkajšej jednotky a 2 vnútorných jednotiek, ktoré sú na ňu napojené. Vďaka tomuto riešeniu sa podarí vychladiť celý byt.

Umiestnenie jednotiek

Podorys bytu s instalaciou klimatizacie dual splitVonkajšiu jednotku sme umiestnili na balkón tak, aby vnútorná jednotka, ktorá je umiestnená v spálni, bola na ňu napojená bez toho, aby bolo vidno montážny otvor alebo kabeláž. Montážny otvor aj káble sme skryli za hlavnú jednotku. Vnútorná jednotka, ktorá je umiestnená v obývacej izbe pri východe na balkón, je tiež napojená na vonkajšiu jednotku. Vyvŕtali sme otvor, ktorý ústí na balkóne a pomocou neho sme napojili elektrinu aj rozvody klimatizačnej zmesi. Tieto rozvody sme ukryli do líšt tak, aby bola čo najmenej narušená estetickosť balkóna. Pri inštalácii sme maximálne využili možnosti balkóna tak, aby vnútri bytu neboli viditeľné žiadne rozvody. V prípade, ak by sme chceli vnútorné jednotky posunúť viac dovnútra bytu, rozvody by už museli byť ťahané vnútrom bytu, čo by nebolo žiadané, resp. by sa museli realizovať dodatočné stavebné úpravy, napr. zakrytie líšt do sadrokartónového podhľadu.

Chladenie priestoru

Dispozičné riešenie bytu umožňuje týmito dvomi vnútornými jednotkami chladiť celý priestor bytu. Vnútorná jednotka v obývacej izbe chladí samozrejme obývačku, okrem toho však má veľmi dobrý dosah do kuchyne a vstupnej chodby. Mierne horší je už dosah do pracovne, pretože sa nachádza za rohom. Pri otvorených dverách sa pracovňa dokáže čiastočne vychladiť, ale rozdiel v teplote oproti obývacej izbe je cca 3-4 stupne. Druhá vnútorná jednotka, ktorá je umiestnená v spálni, vychladí okrem spálne aj priľahlé priestory, teda chodbičku pri WC, samotné WC a kúpeľňu. Pri otvorených dverách vychladí pomerne dobre aj detskú izbu, ktorá je pomerne blízko, rozdiel v teplote medzi spálňou a detskou izbou je minimálny, cca 2 stupne.

Ukážky realizácie

Vnútorná jednotka umiestnená v obývacej izbe
Vnútorná jednotka umiestnená v obývacej izbe
Vnútorná jednotka v spálni
Vnútorná jednotka v spálni
Pohľad na rozvody na balkóne
Pohľad na rozvody klimatizácie na balkóne
Vonkajšia jednotka na balkóne
Vonkajšia jednotka na balkóne