Publikované

Ako využiť klímu

Rezimy pouzia klimatizacie - chladenie cistenie kurenie - Klimy.netKlimatizácia sa nám automaticky v mysli spája s chladením. Áno, klimatizácia je naozaj na nezaplatenie práve vtedy, keď je vonku horúco. V tomto článku vám predstavíme aj iné spôsoby použitia klimatizácie a uvidíte, že klíma je neoceniteľný pomocník nielen počas letných horúčav.

Ak kupujete klímu v hlavnej sezóne, môže sa vám stať, že vybraná spoločnosť vám nebude môcť klímu dodať včas alebo prípadne dodať vôbec. My v Klimy.net sa snažíme obslúžiť všetkých zákazníkov a počas letných horúčav pracujeme takmer nonstop. Pravdou však je, že klimatizáciu nevyužijete len v lete, pri extrémnych teplotách. Mnohí Slováci si povedia, že kupovať klimatizáciu kvôli pár (desiatkam) horúcich dní sa im neoplatí. Mali by ste však vedieť, že súčasné klimatizácie toho dokážu omnoho viac a budú vaším cenným pomocníkom nielen počas letných horúčav. Predstavíme vám najdôležitejšie režimy, resp. funkcie, ktoré má už každá dobrá klimatizácia.

Chladenie

Keďže väčšina zákazníkov si klimatizáciu kupuje kvôli chladeniu, funkciu zrejme veľmi predstavovať nemusíme. Čo však možno neviete je, aké režimy môžete pri chladení používať, resp. čo všetko môžete na svojej klimatizácii nastaviť. Každá klimatizácia obsahuje autoreguláciu, a teda bude priestor chladiť takou intenzitou, aby ste dosiahli požadovanú teplotu. Na diaľkovom ovládači si teda nastavíte žiadaná teplotu, napr. 25 stupňov a klimatizácia sa postará o všetko ostatné. Ak je v miestnosti píliš teplo a rozdiel reálnej a požadovanej teploty je veľký, bude chladiť intenzívne a ventilátor zapne na vyššie otáčky. Postupne ich bude s klesajúcou teplotou znižovať. Tento mód však nie je jedinou možnosťou. Ak napríklad chcete miestnosť vychladiť čo najrýchlejšie, môžete použiť mód Turbo. ďalšou možnosťou, ktorú máte, je regulácia otáčok ventilátora. Väčšinou sú k dispozícii tri možnosti, a to nízkre, stredné a vysoké otáčky. Ak teda pozeráte televízor a máte hlasitosť na minime, lebo vo vedľajšej miestnosti manželka uspáva vaše dieťa, otáčky si jedným kliknutím znížite a napriek tomu vám nebude príliš teplo. Na každej klimatizácii si tiež môžete nastaviť smer fúkania, a to väčšinou kombináciou nastavenie prostredníctvom ovládača a manuálne. Na ovládači nastavíte vertikálnu polohu, teda či vzduch fúka hore, dole alebo niekde medzi (prípadne lamela cirkuluje, teda hýbe sa automaticky) a manuálne nastavíte smer fúkania horizontálne, teda môžete lamely posúvať doprava a doľava.

Čistenie vzduchu

Základným princípom činnosti klimatizácie je nasávanie čerstvého vzduchu zvonku prostredníctvom vonkajšej jednotky, jeho úprava a následná distribúcia so vnútorného priestoru prostredníctvom vnútornej jednotky (jednotiek). Medzitým, ako vzduch klíma nasaje a vypustí ho, udeje sa niekoľko vecí. Ak máme klímu v režime chladenie, vzduch sa bude chladiť pomocou chladiacej zmesi. Ak máme aktivované kúrenie, nasávaný vzduch sa bude ohrievať. Klíma však môže fungovať aj v režime, pri ktorom vzduch ani nechladí ani neohrieva. Nasávaný vzduch však vždy pred vstupom do miestnosti prechádza cez filtračný systém, ktorý ho zbavuje nečistôt. Vďaka tomu dostávame zvonku čistý vzduch, ktorý je svieži a zároveň zdravý. Ak zapneme ventiláciu aj mimo leta, získavame tak plnohodnotné vetranie, ktoré navyše zabezpečuje zbavenie prachu a mikroorganizmov. Používať klimatizáciu tak má zmysel počas celého roka.

Znižovanie vlhkosti

zrejme sa vám už viackrát stalo, že ste potrebovali znížiť vlhkosť v priestore. Či už to bolo po daždi, keď vám zatieklo okno, alebo sušíte vnútri dve práčky prádla, či prípadne maľujete niekoľko izieb. V každom z týchto prípadov vám príde vhod režim Dry, vďaka ktorému sa vaša klíma premení na efektívnu “sušiareň”. Po jeho aktivácii bude klíma nasávať vzduch z miestnosti a bude znižovať jeho vlhkosť. Naspäť sa vám bude vracať vzduch výrazne suchší. Vďaka tomuto režimu budete môcť naniesť druhú vrstvu farby omnoho skôr a maľovať môžete aj počas studenších a upršaných dní.

Kúrenie

Ohrev vzduchu v miestnosti môžete zabezpečiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich však je aj využitie klimatizácie. Väčšina moderných klím už má funkciu kúrenia. Vedeli ste o tom, že kúrenie prostredníctvom klimatizácie je veľmi výhodné? Na jednej strane, je cenovo efektívne, pretože nové klimatizácie sú mimoriadne úsporné, na druhej strane je vhodné aj preto, že zároveň zabezpečujete cirkuláciu čerstvého vzduchu, a tak miestnosť aj vetráte. Vďaka kúreniu klímou budete mať v miestnosti stále zdravý a čerstvý vzduch a navyše príjemne teplý. Keďže si nastavíte cieľovú teplotu, kúrenie je navyše aj veľmi pohodlné a nemusíte sústavne sledovať, či netreba klímu zapnúť či vypnúť. Ak bývate v bytovke, určite túto funkciu oceníte najmä vtedy, ak teploty v noci poklesnú, ale stále nebol splnený limit na aktiváciu spoločného kúrenia. Vaše dni a noci už nemusia byť studené.

Chcete vedieť viac? Zavolajte nám +421 910 175 390 alebo nám napíšte.

Prajeme vám krásne leto.

Váš tím Klimy.net