Ovládanie klimatizácie cez telefón

Ovládanie klímy cez telefón

Predstavte si horúci deň. Vy ste v práci a vyberiete sa domov. Viete, že doma vás čaká nevychladený byt, pretože klímu ste ráno nechali vypnutú. Vezmete svoj mobil, pošlete SMS správu a po odomknutí vchodových dverí vás doma čaká príjemný svieži vzduch. Áno, takto jednoducho funguje ovládanie klímy cez mobilný telefón. Technologicky sa riešenia u jednotlivých výrobcov riešia, ale jedno majú spoločné. Ovládanie funguje buď na báze využitia GSM signálu alebo pripojenia do Wifi siete. Posielanie príkazov môže byť realizované prostredníctvom SMS alebo mobilnej aplikácie. Riešenie typu GSM/SMS je vhodné pre akékoľvek telefóny, riešenia GSM/aplikácia a Wifi/aplikácia vyžadujú smartfón, pričom najčastejšie sú podporované operačné systémy iOS a Android.

Ovládanie klimatizácie cez GSM

Princíp ovládanie klímy cez GSM

Akronym pre Global System for Mobile Communications. GSM je štandardom pre mobilnú komunikáciu, pričom v Európe sa používajú frekvenčné pásma 900 a 1800 MHz. Niektoré klimatizácie majú funkciu ovládania cez GSM, čiže prostredníctvom mobilného telefónu možno na diaľku ovládať funkcie klimatizácie. Toto ovládanie funguje na báze SMS alebo na báze využitia mobilnej apolikácie. Z mobilného telefónu odošlete SMS s konkrétnym príkazom (napríklad zapni klímu, nastav požadovanú teplotu na 25 stupňov a pod.). SMS je odoslaná na konkrétne telefónne číslo. Špeciálny kontroler klímy túto SMS prijme a konvertuje ju na signály infračerveného žiarenia, ktoré je schopná prijať klimatizačná jednotka. Ovládanie klimatizácie cez mobilnú aplikáciu je podobné; prenos signálu medzi mobilným telefónom a kontrolerom klimatizácie je tiež na báze GSM, avšak ovládanie je pre používateľa jednoduchšie. Na smartfóne spustíte špeciálnu aplikáciu, v ktorej môžete kontrolovať vybrané parametre vašej klimatizácie.

Aké klimatizácie to dokážu

Väčšina výrobcov túto technológiu podporuje. Výrobcovia to riešia špeciálnou krabičkou (kontrolerom), ktorá na jednej strane komunikuje s mobilným telefónom a na strane druhej so samotnou klimatizačnou jednotkou. Táto “krabička” býva univerzálna, teda možno ju zapojiť ku ktorejkoľvek klimatizácii v portfóliu. Toshiba má napríklad kontroler s označením Toshiba RBC-Combi Control. Umožňuje ovládanie základných funkcií klimatizácie:

  • zapnutie/vypnutie,
  • prevádzkový režim,
  • teplota,
  • rýchlosť otáčok ventilátora.

Okrem toho má tiež funkciu alarmu pri výpadku prúdu alebo veľmi vysokej/nízkej teplote. Kontroler je kompatibilný s s jednotkami radu AvAnt, Suzumi Plus, parapetnými RAS jednotkami a Super Daiseikai 8. Cenníková cena produktu je 599 eur.

Na trhu existuje aj viacero univerzálnych riešení, ktoré podporujú viaceré alebo všetky klimatizácie. Ostaneme pri klímach Toshiba a predstavíme alternatívu k Tosiba RBC-Combi Control. Je ním zariadenie AirPatrol Combi Control for Toshiba. Toto zariadenie funguje na presne rovnakom princípe a je kompatibilné s väčšinou klimatizácií Toshiba. Jeho výhodou je okrem plnej funkčnosti aj cena, je o cca 150-200 eur lacnejšie ako originálna jednotka Toshiba. Spôsob fungovania zobrazujeme na obrázkoch:

Ovládanie klimatizácie cez Wifi

Princíp fungovania a prenosu údajov

Pre používateľa je táto technológia veľmi podobná ako ovládanie cez GSM. Opäť máme mobilnú aplikáciu, ktorá sa spája s kontrolerom, ktorý je pripojený do domácej Wifi siete. Prenos teda nefunguje na báze GSM ale na báze http protokolu. Následne je odovzdanie inštrukcií klimatizácii rovnaké, využíva sa pri ňom IrDA protokol. U našich zákazníkov je veľmi populárne zariadenie AirPatrol Wifi. Je kompatibilné s väčšinou klimatizácií na trhu a cenovo dostupné. Momentálne je na trhu verzia 2. Cena zariadenia je 279 eur. Zariadenie je mimoriadne jednoduché na úvodnú inštaláciu a rovnako aj na obsluhu. Umožní ovládať základné príkazy a funkcie klimatizácie:

  • zapnutie a vypnutie,
  • režim: odvlhčovanie / chladenie / kúrenie / automatický,
  • nastavenie teploty,
  • rýchlosť otáčok ventilátora,
  • pohyb žalúzie,
  • režim nízkej teploty – ochrana pred mrazom.

Okrem toho možno v mobilnej aplikácii nastaviť alarmy tak, aby ste boli vždy informovaný v prípade, ak nastane konkrétna definovaná situácia (napríklad príliš nízka teplota, príliš vysoká teplota, stav vlhkosti). Ukážku systému si môžete pozrieť na ďalších obrázkoch alebo priloženom videu.

Balenie zariadenia AirPatrol Wifi Verzia 2
Balenie zariadenia AirPatrol Wifi Verzia 2
Nastavenie režimu a teploty
Nastavenie režimu a teploty
Nastavenie alarmu pri nízkej teplote
Nastavenie alarmu pri nízkej teplote
Pripojenie a prenos údajov medzi telefónom a klimatizáciou
Pripojenie a prenos údajov medzi telefónom a klimatizáciou

Ako to funguje

Kompatibilné klimatizácie

Ako sme uviedli vyššie, zariadenie podporuje širokú paletu klimatizácií dostupných na trhu. Na webovej stránke výrobcu si môžete overiť, či bude AirPatrol Wifi komunikovať s vašou klímou.

Ak vás táto technológia zaujala, obráťte sa na nás, radi vám aj v tejto otázke poradíme.