Publikované

Klimatizácia do bytu

Klimatizacia do bytu
Zdroj: silverlakehvac.com

Klimatizácia je neoceniteľným pomocníkom vo vašom byte. Keďže každý rok nám priemerné letné teploty pomaly ale isto stúpajú, klimatizácie sa už nemontujú len do nezateplených bytoviek. Efektívne chladenie oceníte spolu s možnosťou mať v byte vždy čerstvý vzduch.

Ak máte kvalitný byt, dobre zateplený a zatiahnete žalúzie, teplo udržíte mimo bytu len niekoľko hodín či dní. Skôr či neskôr sa vám byt prehreje, a to najmä vtedy, ak potrebujete vetrať. Keďže pre zdravý život je pravidelné a intenzívne vetranie nevyhnutnosťou, nemáme prakticky inú možnosť, ako do bytu inštalovať klimatizáciu. Tá nám v lete byt vychladí, umožní nám do bytu privádzať čerstvý vzduch, ktorý okrem toho, že je chladný, je aj vyčistený – zbavený prachu a ďalších nečistôt (pozrite si náš článok o rôznych spôsoboch využitia klimatizácie).

Výber klimatizácie do bytu

Vybrať vhodnú klimatizáciu do bytu nie je jednoduché. Pri výbere treba zvážiť viaceré dôležité parametre. Hlavným rozhodnutím bude, či vyberieme monosplit klimatizáciu, teda klímu s jednou vnútornou jednotkou, alebo chceme multisplit, ktorou vychladíme viac miestností bez toho, aby sme museli montovať viac vonkajších jednotiek. Väčšina inštalácií v bytoch je typu monosplit, aj keď v poslednom období sme začali montovať pomerne veľké množstvo dualsplit klimatizácií. Základná otázka sa okrem počtu chladených miestností týka rozpočtu. Monosplit klimatizácia do bytu aj s inštaláciou môže podľa typu vyjsť okolo 700-1500 eur, naozaj záleží na výbere a preferenciách. Dualsplit klimatizácie do bytu sú cenovo náročnejšia, cena s inštaláciou sa pohybuje medzi 1600 až 5400 eur opäť záleží na preferenciách. Ďalším najdôležitejším parametrom bude zrejme výkon, ktorý treba mierne naddimenzovať, potom samozrejme dizajn klimatizácie, jej hlučnosť, spotreba a funkcie.

Umiestnenie vonkajšej jednotky

V bytových domoch sa vonkajšie jednotky najčastejšie umiestňujú na balkón alebo fasádu. Závisí to tiež od typu vonkajšej jednotky. Multisplit vonkajšie jednotky sú väčšie a ťažké, preto je montáž na fasádu v panelovom dome na vyššom poschodí mimoriadne problematická, resp. niekedy až nemožná. Najčastejšie je preto umiestňovaná na balkón. Výhodou je dobrá dostupnosť klimatizačných rozvodov, dobrá možnosť servisu klimatizácie a zároveň, klímu môžete pomerne jednoducho ukryť pred očami zvedavcov či závistlivcov. Pozrite si našu inštaláciu klimatizácie v panelovom byte, kde je vonkajšia jednotka elegantne ukrytá prostredníctvom závesného systému na kvety; zvonku je tak prakticky neviditeľná. Ak bývate na najvyššom poschodí, prípadne v nadstavbe bytového domu bez balkóna, jednotku môžeme umiestniť aj na strechu.

Umiestnenie vnútorných jednotiek

Pri umiestnení vnútornej jednotky/jednotiek treba myslieť na to, aby jednotka mala dobrý dosah na chladený priestor a zároveň, aby mala dobrú dostupnosť k vonkajšej jednotke. Na napojeneie vnútornej jednotky na vonkajšiu potrebujeme elektrickú a klimatizačnú kabeláž (Cu potrubie, komunikácia, kondenz), skrytú do lišty. V panelovom byte je zasekanie kabeláže do stien mimoriadne náročné a prašné, aj keď sa realizovať dá. Väčšinou sa však volí spôsob vedenia rozvodov vonkajškom tak, aby neboli vnútri vôbec viditeľné. V niektorých prípadoch zákazníci trvajú na umiestnené vnútornej jednotky ďalej aj napriek tomu, že lišta s rozvodmi bude viditeľná. Dodatočne sa dá zakryť, napríklad sadrokartónovým podhľadom alebo vieme aj zasekať kabeláž do tehlovej steny.

Odporúčame klimatizácie do bytu

Vybrali sme pre vás niekoľko typov klimatizácií, ktoré sú zaujímavé pomerom cena/výkon a majú niektoré vlastnosti, ktoré by pre vás mohli byť rozhodujúce. Uvádzame ich spolu so stručným popisom, po prekliku sa dostanete priamo na detail klímy s možnosťou jej objednania, vrátane montáže.

Pri vašom rozhodovaní vám vždy radi poradíme. Zavolajte nám +421 910 175 390 alebo nám napíšte, sme vám vždy k dispozícii!

Monosplit klimatizácia Mitsubishi (1+1)

Celková cena zariadení (s inštaláciou) – 1150 eur s DPH

Klimy-net_Klimatizacia s montazou Mitubishi MSZ
MITSUBISHI HR – kvalitná a tichá jednotka s eko-chladivom R32

Monosplit klimatizácia Samsung (1+1)

Celková cena zariadení (s inštaláciou) – 1255 eur s DPH

Revolúcia v chladení
Kvalitná, tichá, dizajnová klimatizácia od značky SAMSUNG. Nový model Wind Free je vhodný do priestoru 90 m3 a má chladiaci výkon 3,5 kW s energetickou triedou A++.

 

Monosplit klimatizácia Daikin (1+1)

Celková cena zariadení (s inštaláciou) – 1060 eur s DPH

Výkonná klimatizácia, ktorá má výborný pomer ceny a kvality.
Výkonná japonská klimatizácia do bytu, officu, ktorá vychladí veľký priestor (cca 90 m3). Disponuje tichým režimom, a online ovládaním, a má chladiaci výkon 3,5 kW. Pri vhodnom umiestnení vie vychladiť štandartný 2 – 3 iz. byt.

Dualsplit klimatizácia MITSUBISHI (1x vonkajšia+2x vnútorná)

Celková cena zariadení (bez inštalácie) – AKCIA 1626 eur s DPH (do vypredania zásob na vyžiadanie)

Elegantná a kvalitná klíma
Kvalitná klimatizácia od MITSUBISHI model SF s výkonom 2,5 kW – 2ks. Obľúbený tichý model, ktorý disponuje Nano filtrom a je v energ. triede A++.
Kvalitná klimatizácia - vonkajšia jednotka
Kvalitná a tichá klimatizácia MITSUBISHI MXZ 2D-42VEm ktorá bude dodaná spolu s dvoma vnútornými jendotkami typu SF.