Publikované

Ako vybrať klímu?

Pri výbere klimatizácie dbajte na správne zvolený výkon, hlučnosť, energetickú triedu, filtráciu, zvoľte radšej kvalitu renomovaných značiek, porovnávajte dizajn, doplnkové funkcie (wifi, HIGH TECHNOLOGY – systémy ako napr. NIKO) a samozrejme cenu. V tomto článku vám poradíme, na čo si dať pozor pri jednotlivých parametroch, prípadne aké sú ich ideálne hodnoty.

Ako vybrať dobrú klimatizáciu?

Pri výbere klimatizácie odporúčame zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. Prečítajte si tento návod a možno vám budú niektoré rozhodnutia jasnejšie. V každom prípade vám odporúčame poradiť sa s odborníkom. Na našej zákazníckej linke +421 910 175 390 vám radi poradíme a dohodneme si s vami obhliadku vášho priestoru. Aby ste svoju novú klimatizáciu vybrali čo najlepšie, zvážte tieto parametre:

 • počet vnútorných jednotiek,
 • funkcie,
 • výkon,
 • hlučnosť,
 • dizajn,
 • energetická trieda,
 • filtrácia,
 • iné technológie,
 • výrobca.

Počet vnútorných jednotiek

Výber klimatizácie nie je jednoduchá záležitosť. Zrejme najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré môžete spraviť aj sami, je určiť, či budete chcieť klimatizáciu, ktorá má jednu vnútornú jednotku alebo ich má viac. Klasická klimatizácia tak, ako ju pozná väčšina ľudí, má jednu vonkajšiu jednotku, ktorá sa umiestňuje na fasádu, balkón alebo strechu, a jednu vnútornú jednotku, ktorá sa umiestni do ľubovoľnej izby. Takáto zostava sa nazýva monosplit. Väčšina klimatizácií, ktoré nájdete v našom eshope, je práve v tejto konfigurácii, a teda v cene je jedna vonkajšia a jedna vnútorná jednotka. Ak by ste chceli vychladiť viacero miestností, treba si vybrať silnejšiu klímu (pozrite časť Výkon), avšak miestnosti, ktoré nie sú vedľa seba, efektívne takto nevychladíte. V takom prípade preto zvážte konfiguráciu multisplit. Tá obsahuje jednu vonkajšiu jednotku, na ktorú možno napojiť viacero vnútorných jednotiek. Vonkajšia jednotka je potom väčšia, aby dokázala obslúžiť vnútorné jednotky, ale vždy je to lepšie riešenie, ako mať na fasáde 2-3 vonkajšie jednotky vedľa seba. Výhodou je tiež lepšia servisovateľnosť. Najbežnejšou konfiguráciou multisplit je 2+1, teda dve vnútorné jednotky a jedna vonkajšia jednotka (tzv. dualsplit). Tento variant dokáže spravidla vychladiť celý trojizbový byt. Pozrite si príklad inštalácie multisplit jednotky u nášho zákazníka v štvorizbovom panelovom byte. Existujú aj varianty 3+1, 4+1 a dokonca aj 5+1, ktoré sa inštalujú zriedkavejšie a používajú sa väčšinou vo väčších rodinných domoch či v obchodných alebo priemyselných priestoroch.

Funkcie klimatizácie

Dobrú klimatizáciu využijete nielen počas letných horúčav. Pozrite si náš článok o tom, ako využiť ďalšie funkcie moderných klimatizácií, ktorými sú čistenie vzduchu, odvhlčovanie vzduchu alebo kúrenie. Ak si nie ste istí, ako vybrať klimatizáciu, zvážte jej celoročné využitie, čo výrazným spôsobom skráti návratnosť vašej investície a zabezpečí dobrý pocit z kúpy nového zariadenia.

Výkon

Definujte  si, čo poAko si vybrat spravnu klimatizaciutrebujete chladiť a prihliadajte pri stanovení výkonu vašej novej klimatizácie na faktory:

 1. Veľkosť priestoru (výška, dĺžka, šírka miestnosti)
 2. Orientácia miestností.
 3. Plocha a typ okien v miestnosti.
 4. Stavebný materiál budovy, zateplenie/izolácia budovy, resp. budov.

Na základe týchto faktorov vyhodnoťte svoju situáciu a zvoľte správny výkon vašej novej klimatizácie. Nepodceňujte výber klimatizácie z hľadiska jej výkonu, pretože poddimenzovaná klimatizácia (so slabým a nevhodným výkonom) spôsobuje, že trpí kompresor a klíma ide na 100 %, čím sa znižuje jej životnosť. Na druhej strane v správnej miere naddimenzovaný výkon klimatizácie šetrí výkon jej kompresoru, predlžuje jej životnosť a dochádza k šetreniu energií.

Hlučnosť

Hluk je dôležitý faktor. Klimatizácia nesmie rušiť vaše pohodlie nielen v bytových, ale i v nebytových priestoroch. V popise klimatizácie vždy nájdete presný počet dB, ktoré vonkajšia a vnútorná jednotka klimatizácie vytvára. Pre porovnanie ponúkame hlučnosť niektorých zvukov v okolí, aby ste si vedeli predstaviť  aká hlučná je vami vybraná klimatizácia: šepot 20 dB, mestský hluk v pozadí 40 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB, rušná ulica 60 dB. My ponúkame a odporúčame invertné klimatizácie, ktoré ponúkajú vysoký štandard, umožňujú plynulý chod zariadenia, eliminujú nepriaznivé zvuky a, samozrejme, nenarušia váš komfort. Ako vybrať správnu klímu podľa hlučnosti? Ak ju chcete umiestniť do spálne, odporúčame orientovať sa podľa minimálnej hlučnosti, teda hlučnosti pri minimálnych otáčkach. Najlepšie klimatizácie majú hlučnosť do 28 dB. Napríklad táto klimatizácia Midea má hlučnosť pri min. otáčkach na úrovni 26 dB. Zaujímavou funkciou, ktorú majú niektoré klimatizácie, je režim Silent. Ten umožní zníženie hlučnosti vnútornej jednotky o niekoľko dB, podobná funkcia je k dispozícii aj pre vonkajšiu jednotku. Zníženie jej hlučnosti má význam vtedy, ak je umiestnená hneď z vonkajšej strany steny izby, v ktorej spíte. Funkciu zníženia hlučnosti o 3 dB má napríklad táto klimatizácia Daikin.

Dizajn

Napriek tomu, že sme ho zaradili až za predchádzajúce vlastnosti, dizajn klimatizácie bude pre niektorých prioritou č. 1. Klímy sa už dávno nevyrábajú len v bielej farbe. V ponuke môžete nájsť imidžovú sivú, čiernu vo variantoch lesklý aj matný. Krásne riešenie predstavila spoločnosť LG, ktorá vyvinula dizajnový produktový rad LG ArtCool. Nechajte sa inšpirovať.

Energetická trieda

V dnešnej modernej dobe odporúčame si vybrať klimatizáciu v rámci Energetickej triedy A +++/ A++/ A+, pretože len tie spĺňajú prísne európske normy. Samozrejme každá klimatizácia v rámci svojho popisu tento údaj obsahuje. Tieto triedy sa vyznačujú nízkou energetickou náročnosťou, nižšou spotrebou energie, vyššou ochranou životného prostredia a pod. Predajca, ktorý by vám ponúkal klimatizácie nižšej energetickej triedy sa dopúšťa porušenia európskych smerníc a noriem.

Filtrácia

Mnohé moderné klimatizácie, ktoré máme v ponuke sú vybavené technológiou pre pohlcovanie častíc nečistôt rôznych druhov, prispievajú k zvyšovaniu čistoty vzduchu pomocou eliminácie vzdušných nečistôt a to vďaka prírodným a rastlinným látkam a samozrejme moderné filtre odstraňujú pachy a baktérie. Klimatizácie slúžia nielen na čistenie ale i deodorizáciu vzduchu. V ponuke sa nachádzajú klimatizácie s plazmovými, s Nano a inými technológiami filtrácie, ktoré sú vhodné pre domácnosti a priestory s malými deťmi, alergikmi alebo pre náročných klientov.

HIGH Technology

Okrem bežných spôsobov ovládania zariadení je možné klimatizácie ovládať cez internet pomocou mobilných aplikácií alebo prostredníctvom wifi cez váš telefón. V súčasnej dobe dotvárame podmienky, aby sme medzi prvými na Slovensku spolupracovali s HIGH TECHNOLOGY systémom, ovládania klimatizácie, tak aby ste naozaj už nemuseli o nič starať!

Výrobca

Je možné, že niektorí z vás budú preferovať konkrétnu značku klimatizácie. Možno preto, že máte skúsenosti s inými produktmi tejto značky, alebo možno preto, že preferujete krajinu výrobcu pred inou. V každom prípade je dobré pozrieť sa na to, aký príbeh sa skrýva za tou-ktorou značkou a aké technológie používajú výrobcovia klimatizácií. Pozrite si naše stránky venované podrobne každej značke v ponuke:

Je rozhodnutie o výbere klimatizácie naozaj také zložité?

Zorientovať sa v množstve parametrov, preklikávať množstvo produktov a zoraďovať si ich podľa želaných výkonnostných parametrov môže byť zdĺhavé a pre niektorých až nerealizovateľné. To, čo vám trvá niekoľko hodín či dní, vám my povieme za pár minút. Využite naše bezplatné poradenstvo, zavolajte nám +421 910 175 390 alebo napíšte a my sa postaráme, aby výber klimatizácie pre vás nebol nočnou morou. Rozhodovanie “ako vybrať klímu” bude s nami príjemné a bezbolestné.